14 Inch Privacy Screen Filter Anti-Glare Screen Protector for Laptop
14 Inch Privacy Screen Filter Anti-Glare Screen Protector for Laptop
Protect your privacy wherever you go with the StarTech.com 14-inch Privacy Screen Filter. Ideal for professionals and students, this screen protector helps keep your laptop display safe from prying eyes while reducing glare and blue light exposure, so you can work or study comfortably.
This 14-inch privacy screen filter fits perfectly on most laptops with a 16:9 aspect ratio. It features a frameless design and provides a remarkable 51% blue light reduction, making it perfect for long hours at the office or while on the move.
- Screen Size: 14 inches
- Aspect Ratio: 16:9
- Type: Flip-Over Privacy Screen
- Feature: Anti-Glare
- Blue Light Reduction: 51%
- Weight: 36 g
Available stock: 29
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 05 - Jun 09
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Features | |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Light transmission | 60% |
| Cleaning cloth | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Storage folder | Yes |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip |
| Reduces blue light up to | 51% |
| Blue light filter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 345 mm |
| Height | 194 mm |
| Depth | 1 mm |
| Weight | 36 g |
| Packaging data | |
| Package width | 389 mm |
| Package depth | 245 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 206 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 276 mm |
| Master (outer) case height | 153 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

