Toner Collection Unit HP Color LaserJet CE254A Compatible
Toner Collection Unit HP Color LaserJet CE254A Compatible
Offices requiring uninterrupted high-quality printing will find the HP Color LaserJet Toner Collection Unit essential for maintaining print efficiency. This unit prevents waste by capturing unused toner, ensuring that your environment remains tidy and productive.
Specifically designed for HP Color LaserJet printers, this genuine toner collection cartridge helps maintain optimal print quality and performance. It is the perfect solution for businesses that cannot afford printing disruptions and demand reliable output.
- Compatibility: HP Color LaserJet printers
- Quantity: 1 piece included
- Function: Optimal toner collection for clean prints
- Benefit: Maintains a clean printing environment
Ideal for IT administrators and office managers overseeing efficient workspaces that rely on high-quality laser printing.
Available stock: 154
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HP Color LaserJet CM3530/CP3525/500 color M551 Supply Kits work with: HP LaserJet Enterprise M725 HP LaserJet Pro M570 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Operating temperature (T-T) | 50 - 86 °F |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 296 mm |
| Depth | 164 mm |
| Height | 101 mm |
| Weight | 130 g |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 296 x 164 x 101 mm |
| Package width | 296 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 101 mm |
| Package weight | 500 g |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 883585934799 |
| Other features | |
| Print technology | Laser |
| UNSPSC-code | 44103120 |
| Logistics data | |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 1055 mm |
| Pallet size (EU) | 1200 x 1000 x 1055 mm |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet gross weight | 129 kg |
| Pallet weight (EU) | 133 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 216 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (intermodal container 20ft) | 216 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |

