HP 745 130ml Photo Black Ink Cartridge for DesignJet Z2600 Z5600 Printers
HP 745 130ml Photo Black Ink Cartridge for DesignJet Z2600 Z5600 Printers
Elevate your printing experience with the HP 745 130ml Photo Black Ink Cartridge, designed specifically for the DesignJet Z2600 and Z5600 PostScript Printers. This cartridge delivers vibrant and accurate black prints, ensuring your photos and designs come to life with stunning clarity.
Perfect for professionals and artists alike, the HP 745 cartridge uses thermal inkjet technology to produce high-quality prints that are ideal for photo quality graphics, technical drawings, and more. Enhance your workflow and output consistently impressive results with this reliable ink solution.
- Capacity: 130 ml
- Color: Photo Black
- Compatible Printers: HP DesignJet Z2600, Z5600
- Technology: Thermal Inkjet
- Dimension: 202 mm
Available stock: 21
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet Z2600 PostScript Printer, HP DesignJet Z5600 PostScript Printer |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing colours | Black |
| OEM code | F9J98A |
| Country of origin | Singapore |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 210 g |
| Empty weight | 54 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219.2 x 1501.14 mm |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 458.5 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.22 kg |
| Master (outer) case length | 218 mm |
| Master (outer) case width | 364 mm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Pallet gross width | 101.6 cm |
| Pallet gross height | 150.1 cm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1501.1 mm (40 x 48 x 59.1") |
| Pallet weight (imperial) | 458.5 kg (1010.8 lbs) |
| Master (outer) case height | 229 mm |
| Technical details | |
| Box contents | Ink cartridge |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 44103105 |

