Ergotron HX Series Monitor Mount Clamp 24 inch 49 inch Adjustable Black
Ergotron HX Series Monitor Mount Clamp 24 inch 49 inch Adjustable Black
Transform your workspace with the Ergotron HX Series Monitor Mount. You can easily adjust your monitor's height and position to create a more ergonomic and comfortable viewing experience.
This versatile monitor mount supports a range of monitor sizes and weights, offering flexibility for both home and office use. You’ll appreciate the sleek black finish that complements any workspace while ensuring robust stability and strength.
- Compatible with monitors up to 24 inches and 19.1 kg
- Adjustable height from 61 cm to 124.5 cm
- VESA mounting pattern: 100 x 100 mm
- Color: Black
- Ideal for enhancing workspace ergonomics
Available stock: 4
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 19.1 kg |
| Minimum screen size | 61 cm (24") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 124.5 cm (49") |
| Mounting | Clamp |
| Suitable for TV | Yes |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 70° |
| Angle of rotation | 360° |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Easy to install | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.03 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 305 mm |
| Package depth | 488 mm |
| Package height | 178 mm |
| Package weight | 8.3 kg |
| Other features | |
| Certification | BIFMA level® 2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |

