CHERRY KW 7100 Mini Bluetooth Wireless Keyboard 75% Layout Scissor Switch QWERTY Pink White
CHERRY KW 7100 Mini Bluetooth Wireless Keyboard 75% Layout Scissor Switch QWERTY Pink White
Enhance your workspace with the CHERRY KW 7100 Mini Bluetooth Wireless Keyboard. Its compact 75% layout offers a perfect blend of functionality and style, making it ideal for both home and office use.
This wireless keyboard features scissor key switches that provide a responsive typing experience, while Bluetooth connectivity ensures seamless compatibility with your devices. Its sleek pink and white design adds a touch of elegance to your setup.
- Compact 75% layout
- Wireless Bluetooth connectivity
- Scissor key switch for responsive typing
- QWERTY layout
- Stylish pink and white color scheme
Available stock: 10
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch technology | Cherry SX |
| Recommended usage | Universal |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | US English |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | 75% |
| Numeric keypad | No |
| Physical layout | ANSI |
| Keycaps material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Keyboard number of keys | 78 |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Windows keys | Yes |
| Key travel distance | 2 mm |
| Bluetooth version | 5.1 |
| On/off switch | Yes |
| Design | |
| Backlight | No |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | Pink, White |
| Surface coloration | Monochromatic |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Power consumption | 10 mA |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | CE, China RoHS, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, State Radio Regulation of China (SRRC), UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 295 x 129 x 16 mm |
| Keyboard weight | 450 g |
| Packaging data | |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 620 g |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Manual | Yes |

