NAS Buffalo TeraStation TS5420RN 16TB Rackmount 1U with 8GB DDR4
NAS Buffalo TeraStation TS5420RN 16TB Rackmount 1U with 8GB DDR4
Elevate your data storage solution with the Buffalo TeraStation TS5420RN, ideal for small to medium businesses needing robust network-attached storage. This powerful NAS unit, designed for reliability, ensures your important files are securely accessible.
Featuring an impressive 16TB of storage capacity, this rackmount NAS fits seamlessly in a 1U space and is powered by Annapurna Labs with 8GB DDR4 RAM, providing fast data processing and retrieval for your networking needs.
- Storage Capacity: 16TB
- Form Factor: Rackmount (1U)
- Processor: Annapurna Labs
- Memory: 8GB DDR4
Available stock: 35
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Storage | |
|---|---|
| Storage drive capacity | 8 GB |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, JBOD |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Storage drives installed | Yes |
| Total installed storage capacity | 16 TB |
| Number of storage drives installed | 4 |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Installed storage drive type | HDD |
| Supported storage drive types | HDD |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Annapurna Labs |
| Processor family | Annapurna Labs |
| Processor frequency | 2.04 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rate supported (max) | 10000 Mbit/s |
| iSCSI support | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP |
| Data link protocols | CIFS/SMB, AFP, FTP/FTPS/SFTP, NFS |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Design | |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Type | NAS |
| Backup function | Yes |
| Backup features | iSCSI LUN |
| Snapshot | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 100 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width | 430 mm |
| Depth | 430 mm |
| Height | 44.2 mm |
| Weight | 8.48 kg |
| Package width | 309.9 mm |
| Package depth | 358.1 mm |
| Package height | 363.2 mm |
| Package weight | 12.3 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |

