Cat6 Networking Cable 2.1m Red U/UTP RJ-45 High-Speed
Cat6 Networking Cable 2.1m Red U/UTP RJ-45 High-Speed
Upgrade your networking setup with the reliable Black Box CAT6 2.1m networking cable. Ideal for high-speed data transfer, this cable is perfect for connecting your devices to your router or switch.
With a robust U/UTP design and RJ-45 connectors, this cable delivers enhanced performance for streaming, gaming, and other data-intensive applications.
- Length: 2.1 meters
- Category: Cat6
- Cable Type: U/UTP (Unshielded Twisted Pair)
- Connector Type: RJ-45
- Color: Red
Available stock: 560
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Red |
| Cable length | 2.1 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector shielding | No |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 28 |
| Frequency | 250 MHz |
| Snagless cable boot | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 4.1 mm |
| Other features | |
| Input impedance | 100 Ω |

