Axis TU9002 Wired Joystick IP54 Black ABS PC
Axis TU9002 Wired Joystick IP54 Black ABS PC
Enhance your gaming or simulation experience with the Axis TU9002 Wired Joystick. Designed for precision and durability, this joystick is perfect for flight simulators, racing games, and more.
With its robust construction featuring acrylonitrile butadiene styrene (ABS) and polycarbonate (PC), the TU9002 is built to withstand intense use. Its IP54 rating ensures protection against dust and splashes, making it a reliable choice for any environment.
- Type: Joystick
- Brand: Axis
- Color: Black
- Material: ABS & PC
- Rating: IP54 (dust and splash resistant)
- Connection: Wired
Available stock: 2
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Joystick |
| Brand compatibility | Axis |
| Product colour | Black |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Ergonomics | |
| Number of joystick axis | 3 |
| Number of connectors | 2 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
| Length (max) | 18.5 cm |
| Width | 156 mm |
| Height | 122 mm |
| Weight | 679 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | Joystick, installation guide, 1 x USB cable 200 cm (78.7 in) (USB type A at computer side, USB type C at AXIS TU9002 side) |

