Axiom SFP Fiber Optic Transceiver Module 1000M LC SX 550m
Axiom SFP Fiber Optic Transceiver Module 1000M LC SX 550m
Experience reliable network connectivity with the Axiom SFP Fiber Optic Transceiver Module, designed to deliver high-speed data transfer up to 1000 Mbit/s. Ideal for your networking needs, this module ensures seamless communication over fiber optic connections.
Specifically designed for SFP interfaces, this transceiver supports a maximum distance of 550 meters, making it perfect for both enterprise networks and data centers. Enjoy flexible and fast connectivity with the Axiom SFP transceiver, crafted to meet the demands of modern networking applications.
- Type: Fiber optic
- Speed: 1000 Mbit/s
- Form Factor: SFP
- Connector: LC
- Distance: 550 m
Available stock: 327
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | SX |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Brand compatibility | ComNet |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

