InfiniBand Fiber Optic Cable 1m Axiom OFNR OS2 2x LC 2x SC
InfiniBand Fiber Optic Cable 1m Axiom OFNR OS2 2x LC 2x SC
Enhance your network performance with the Axiom InfiniBand/Fiber Optic Cable, perfect for connecting devices in high-speed data environments.
This 1-meter cable features OFNR-rated construction, OS2 specifications, and dual LC and SC connectors, making it an ideal choice for both commercial and home networking solutions.
- Length: 1 meter
- Type: OFNR (Optical Fiber Non-Conductive Riser)
- Mode: OS2 Single-Mode
- Connectors: 2x LC, 2x SC
Available stock: 373
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x SC |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable type | OFNR |
| Product colour | Yellow |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Insertion loss | 0.5 dB |
| Return loss | 0.3 dB |
| Compressive strength | -25 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector material | Ceramic |
| Brand compatibility | Any brand |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 1.8 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

