InfiniBand Fiber Optic Cable 30m OFNR OM2 2x LC 2x SC
InfiniBand Fiber Optic Cable 30m OFNR OM2 2x LC 2x SC
Enhance your network connectivity with the Axiom InfiniBand Fiber Optic Cable. This 30-meter cable is designed for high-speed data transmission, making it ideal for data centers and enterprise networks.
Built with high-quality materials, the InfiniBand cable ensures reliable performance and minimal signal loss. Its OFNR rated construction guarantees safe use in commercial applications without compromising efficiency.
- Length: 30 meters
- Type: OFNR (Optical Fiber Non-Conductive Riser)
- Cable Category: OM2
- Connectors: 2x LC, 2x SC
Available stock: 2
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 30 m |
| Fibre optic type | OM2 |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x SC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable type | OFNR |
| Product colour | Orange |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Return loss | 0.3 dB |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector material | Ceramic |
| Brand compatibility | Any brand |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 1.8 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

