Axiom LCLCSD9Y-90M-AX InfiniBand/fibre optic cable
Axiom LCLCSD9Y-90M-AX InfiniBand/fibre optic cable
Available stock: 5
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 90 m |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable type | OFNR |
| Product colour | Yellow |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Insertion loss | 0.5 dB |
| Return loss | 0.3 dB |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector material | Ceramic |
| Brand compatibility | Any brand |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 1.8 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

