QSFP28 100Gbps Fiber Optic Transceiver Module LR4 20km Axiom
QSFP28 100Gbps Fiber Optic Transceiver Module LR4 20km Axiom
Experience high-speed data transfer with the Axiom QSFP28 100Gbps Fiber Optic Transceiver Module. Ideal for data centers and enterprises, this reliable module ensures seamless connectivity over long distances.
The QSFP28 transceiver supports a blazing-fast 100000 Mbit/s speed, providing data transmission over a distance of up to 20 kilometers. With a wavelength of 1309 nm, it is engineered for optimal performance in demanding environments.
- Data Rate: 100 Gbps
- Form Factor: QSFP28
- Distance: Up to 20,000 meters
- Wavelength: 1309 nm
- Optical Interface: LR4
Available stock: 5
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP28 |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | LR4 |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Wavelength | 1309 nm |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.3ba |
| Fiber ethernet cabling technology | 100GBASE |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Features | |
| Product colour | Silver |
| Brand compatibility | Fortinet |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

