Cat6 Networking Cable 0.15m U/UTP RJ-45 Green - Axiom
Cat6 Networking Cable 0.15m U/UTP RJ-45 Green - Axiom
Enhance your network connectivity with the Axiom Cat6 Networking Cable. This robust 0.15m cable is perfect for connecting devices in tight spaces, ensuring a reliable data transmission for all your networking needs.
Ideal for both home and office use, this cable features U/UTP shielding and standard RJ-45 connectors. With its vibrant green color, it's easy to identify in your setup, and its durable construction provides lasting performance.
- Type: Cat6 U/UTP Networking Cable
- Length: 0.15 meters
- Connectors: Dual RJ-45
- Color: Green
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Green |
| Cable length | 0.15 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| AWG wire size | 24 |
| Frequency | 550 MHz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 5.9 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

