Cat6 Networking Cable 6.1m Axiom S/FTP RJ-45 Black High Speed
Cat6 Networking Cable 6.1m Axiom S/FTP RJ-45 Black High Speed
Enhance your network connectivity with the Axiom Cat6 Networking Cable. Perfect for both home and office use, this 6.1m cable offers fast data transfer speeds and reliable performance, ensuring a stable internet connection.
Designed for high-bandwidth applications, the S/FTP (Shielded Foiled Twisted Pair) construction minimizes interference, making it ideal for streaming, gaming, and large data transfers.
- Length: 6.1 meters
- Category: Cat6
- Shielding: S/FTP (S-STP)
- Connectors: RJ-45 to RJ-45
- Color: Black
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 6.1 m |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector shielding | Yes |
| Connector shield material | Aluminium |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shape | Round |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 26 |
| Frequency | 550 MHz |
| Molded cable boot | Yes |
| Snagless cable boot | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Weight & dimensions | |
| Outer diameter | 6.2 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |

