Axiom InfiniBand Fiber Optic Cable 30m OFNR OS2 LC-LC
Axiom InfiniBand Fiber Optic Cable 30m OFNR OS2 LC-LC
Enhance your network connectivity with the Axiom InfiniBand Fiber Optic Cable. Ideal for data centers and high-performance computing, this cable ensures stable and rapid data transmission, enabling you to efficiently manage your network demands.
Constructed with OFNR (Optical Fiber Non-conductive Riser) material and featuring OS2 single-mode technology, the 30m length allows for versatile installations while the LC-LC connectors ensure a reliable connection.
- Length: 30 meters
- Fiber Type: OS2 Single-Mode
- Connector Type: LC to LC
- Safety Rating: OFNR (Optical Fiber Non-conductive Riser)
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 30 m |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable type | OFNR |
| Product colour | Yellow |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Insertion loss | 0.5 dB |
| Return loss | -55 dB |
| Compressive strength | 150 |
| Jacket material | Optical fiber non-conductive riser (OFNR) |
| Connector material | Ceramic |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 1.8 mm |
| Bending radius | 1 cm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

