InfiniBand Fibre Optic Cable 4m OM5 Axiom 2x LC Connectors
InfiniBand Fibre Optic Cable 4m OM5 Axiom 2x LC Connectors
Experience fast and reliable connectivity with the Axiom InfiniBand Fibre Optic Cable. Designed for high-performance networking, this 4-meter cable is ideal for data centers and enterprise applications, ensuring optimal data transfer speeds.
This fibre optic cable features a high-quality OM5 standard, making it suitable for a variety of networking environments. With dual LC connectors, it allows seamless connectivity, ensuring your devices communicate effectively.
- Length: 4 meters
- Standard: OM5
- Type: OFNR (Optical Fiber Non-Conductive Riser)
- Connectors: 2x LC on each end
Available stock: 1
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 4 m |
| Fibre optic type | OM5 |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable type | OFNR |
| Product colour | Lime |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Ethernet interface type | 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Return loss | 20 dB |
| Compressive strength | 150 |
| Jacket material | Optical fiber non-conductive riser (OFNR) |
| Connector material | Ceramic |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

