ASUS Touch VT169HE computer monitor
ASUS Touch VT169HE computer monitor
1 people are viewing this product
Regular price
$177.58 USD
Sale price
$177.58 USD
Regular price
$216.65 USD
Shipping calculated at checkout.
ASUS Touch VT169HE, 39.6 cm (15.6\"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 5 ms, Black
Available stock: 1557
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Tabletop |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Touch technology | Multi-touch |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Display brightness (typical) | 220 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 170° |
| Display number of colours | 262000 colours |
| Pixel pitch | 0.179 x 0.179 mm |
| Viewable size, horizontal | 34.4 cm |
| Viewable size, vertical | 19.4 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 84 kHz |
| Digital vertical frequency | 59 - 61 Hz |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 8 kWh |
| Power consumption (typical) | 7.38 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 377.8 mm |
| Depth (with stand) | 189.4 mm |
| Height (with stand) | 280.7 mm |
| Weight (with stand) | 1.46 kg |
| Width (without stand) | 377.8 mm |
| Depth (without stand) | 44 mm |
| Height (without stand) | 235.9 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 434 mm |
| Package depth | 122 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 2.93 kg |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Other features | |
| Brand specific technologies | Eye Care+, SPLENDID |
| Certification | Energy Star EPEAT Silver TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light FSC MIX |

