VGA Video Extender over Cat5 150m 1440x900 Transmitter & Receiver
VGA Video Extender over Cat5 150m 1440x900 Transmitter & Receiver
Boost your video signal with the StarTech.com VGA Video Extender over Cat5. This device allows you to extend your VGA signal up to 150 meters, making it ideal for large venues or setups where your source device is located far from the display.
Perfect for schools, conference rooms, and control centers, this extender ensures that your video maintains high resolution at 1440 x 900 pixels. Transmit and receive quality video seamlessly over a single Cat5 cable, ensuring clarity and reliability every time.
- Max Resolution: 1440 x 900 pixels
- Transmission Distance: Up to 150 meters
- Connection Type: Wired
- Includes both Transmitter and Receiver
- Color: Black
Available stock: 2
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | AV transmitter & receiver |
| Maximum resolution | 1440 x 900 pixels |
| Cable types supported | Cat5e, Cat6 |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1440 x 900 (WXGA+) |
| Material | Aluminium |
| Rubber feet | Yes |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| VGA (D-Sub) input ports | 1 |
| VGA (D-Sub) output ports | 4 |
| Power | |
| Operating voltage | 9 V |
| Output current | 0.6 A |
| Power consumption (typical) | 5.4 W |
| Power plug type | Type M |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 83 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 335 g |
| Packaging data | |
| Package width | 91 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 186 mm |
| Package weight | 800 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE |

