LC to SC 1m Fiber Optic Cable OS2 Single Mode 40G/100G Low Insertion Loss
LC to SC 1m Fiber Optic Cable OS2 Single Mode 40G/100G Low Insertion Loss
Enhance your network connectivity with the StarTech.com 1m LC to SC Fiber Optic Cable, perfect for high-speed data transmission and reliable connections.
This single mode fiber jumper cord is ideal for connecting various devices in your data center or office environment, offering outstanding performance with low insertion loss and bend-insensitive design.
- Length: 1 meter (3.3 feet)
- Connector Types: LC to SC (UPC)
- Standards: OS2 Single Mode
- Core Diameter: 9/125µm
- Data Rate: Supports 40G/100G
- Features: Bend Insensitive, Low Insertion Loss, LSZH rated
Available stock: 1433
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 06 - Jun 10
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Fibre optic type | OS2 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector polish type | UPC |
| Product colour | Yellow |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Wavelengths supported | 1260,1280,1300,1310,1383,1490,1550,1590,1600,1625 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Return loss | 55 dB |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH), Polypropylene |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 2 mm |
| Bending radius | 1 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 1 mm |
| Package weight | 13.4 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Attenuation (max) | 0.35 dB/km |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 280 mm |
| Products per master (outer) case | 650 pc(s) |

