CyberPower EC450G Standby Offline UPS 0.45 kVA 260W Sine Wave
CyberPower EC450G Standby Offline UPS 0.45 kVA 260W Sine Wave
Keep your electronics safe and operational during unexpected power outages with the CyberPower EC450G uninterruptible power supply (UPS). Ideal for home or small office use, it ensures that your devices stay powered even when the electricity goes out.
This reliable standby (offline) UPS provides 0.45 kVA and 260 watts of power, delivering a pure sine wave output that protects your sensitive equipment. With an input voltage range of 96V to 140V, this UPS ensures stable performance for your essential devices.
- Capacity: 0.45 kVA
- Output Power: 260 Watts
- Output Waveform: Sine Wave
- Input Voltage Range: 96V to 140V
- Type: Standby (Offline)
Available stock: 89
Couldn't load pickup availability
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Output power capacity | 0.45 kVA |
| Output power | 260 W |
| Waveform | Sine |
| Input operation voltage (min) | 96 V |
| Input operation voltage (max) | 140 V |
| Input frequency | 47/63 Hz |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage regulation | 5% |
| Maximum current | 10 A |
| Surge energy rating | 426 J |
| EMI/RFI noise filtering | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| Ports & interfaces | |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| USB port | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 2.9 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Number of battery cells | 1 |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Typical backup time at half load | 6 min |
| Battery recharge time | 8 h |
| Design | |
| Form factor | Compact |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Safety regulation & standards | |
| Safety | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class B |
| Weight & dimensions | |
| Width | 269 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 79 mm |
| Weight | 2.04 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 111.2 mm |
| Package depth | 336.6 mm |
| Package height | 206.5 mm |
| Package weight | 2.49 kg |

