Xerox C230/C235 Magenta Toner Cartridge Standard Capacity 1500 Pages
Xerox C230/C235 Magenta Toner Cartridge Standard Capacity 1500 Pages
Ensure vibrant and high-quality color prints with the Xerox C230/C235 Magenta Toner Cartridge. Ideal for home offices or small businesses, it offers reliable performance for all your printing needs.
This standard capacity toner cartridge delivers up to 1500 pages of sharp, professional-quality prints. Perfect for documents, marketing materials, and more, it keeps your printer running smoothly while producing stunning visuals.
- Color: Magenta
- Page Yield: 1500 pages
- Compatible with Xerox C230 Color Printer
- Compatible with Xerox C235 Color Multifunction Printer
Available stock: 63
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Xerox C230 Colour Printer Xerox C235 Colour Multifunction Printer |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Black toner page yield | 0 pages |
| Colour toner page yield | 1500 pages |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Xerox |
| Supply type | Single pack |
| Country of origin | China |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 863.2 g |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |

