Western Digital My Passport external hard drive
Western Digital My Passport external hard drive
1 people are viewing this product
Regular price
£87.86 GBP
Sale price
£87.86 GBP
Regular price
£117.73 GBP
Shipping calculated at checkout.
Western Digital My Passport, 2 TB, 2.5\", 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), Red
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD capacity | 2 TB |
| HDD size | 2.5" |
| Interface | USB 3.0/2.0 |
| Ports & interfaces | |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
| Product colour | Red |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Password protection | Yes |
| Power | |
| Bus powered | USB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75 mm |
| Depth | 107.2 mm |
| Height | 11.2 mm |
| Weight | 120 g |
| Packaging data | |
| Cables included | USB |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |

