My Book Duo 28TB External Hard Drive USB 3.2 Black
My Book Duo 28TB External Hard Drive USB 3.2 Black
Expand your storage capabilities with the Western Digital My Book Duo external hard drive. Perfect for backing up your important files, this device offers an incredible 28TB of capacity.
Whether you need to store large media files or sensitive data, the My Book Duo provides a reliable solution with fast data transfer speeds thanks to USB 3.2. Ideal for photographers, videographers, or anyone looking to secure their digital assets.
- Capacity: 28TB
- Interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Color: Black
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD capacity | 28 TB |
| File format system | NTFS |
| Ports & interfaces | |
| USB data transfer rates | 5000 Mbit/s |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Features | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Power | |
| External power adapter | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 2.63 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | USB |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |

