Viewsonic VB-STND-009 Signage Display Mount - Supports 120 kg for 55" Screens
Viewsonic VB-STND-009 Signage Display Mount - Supports 120 kg for 55" Screens
The Viewsonic VB-STND-009 signage display mount is designed to support large screens, ensuring stability and safety for your valuable displays. With its robust design, it allows for effective communication and engagement in any setting.
This mount is ideal for retail, corporate, and event environments, making it versatile for various applications.
- Supports displays up to 120 kg
- Compatible with 139.7 cm (55\") screens
- Max screen height: 2.67 m (105\")
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 120 kg |
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum screen size | 2.67 m (105") |
| Mounting type | Floor |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Included number of shelves | 1 |
| Wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Design | |
| Type | Portable floor stand |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 1155 mm |
| Depth | 704 mm |
| Height | 45.5 mm |
| Weight | 24.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1510 mm |
| Package depth | 736 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package weight | 28.7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 9403208000 |
| Pallet gross length | 73.6 cm |
| Pallet gross width | 151 cm |
| Pallet gross height | 2.22 m |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |

