4K Ultra HD Video Conferencing Camera Viewsonic UMB202 30 fps 117.8° Field of View 5x Zoom
4K Ultra HD Video Conferencing Camera Viewsonic UMB202 30 fps 117.8° Field of View 5x Zoom
Upgrade your video conferencing experience with the Viewsonic UMB202. This high-definition camera delivers stunning 4K Ultra HD resolution, allowing you to see every detail clearly, making it ideal for professional meetings and online collaborations.
With a wide 117.8° field of view and 5x optical zoom, you can capture large groups or focus on individual participants with ease. Perfect for remote work, virtual events, and team presentations, this camera ensures you look your best on every call.
- Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixels)
- Frame Rate: 30 fps
- Field of View: 117.8°
- Zoom: 5x optical zoom
- Sensor Type: CMOS
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Camera | |
|---|---|
| Camera type | Single camera |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.3 mm (1 / 2.3") |
| Effective sensor resolution | 12 MP |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 5x |
| Field of view (FOV) angle | 117.8° |
| Horizontal field of view | 109° |
| Vertical field of view | 74.4° |
| Auto exposure | Yes |
| PTZ control | Yes |
| Voice tracking | Yes |
| Video | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Resolution at capture speed | 320x240@30fps, 640x360@30fps, 640x480@30fps, 1280x720@30fps, 1920x1080@30fps, 2560x1440@30fps, 3840x2160@30fps |
| Video formats supported | M-JPEG |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | USB |
| USB cable length | 1.8 m |
| Screws included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Performance | |
| Auto framing | Yes |
| Remote control function | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 6 |
| Number of microphone arrays | 8 |
| Microphone sensitivity | 80 dB |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8525890000 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 461.7 mm |
| Depth | 93 mm |
| Height | 76.4 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 538 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 169 mm |
| Package weight | 3 kg |

