21.5 Inch Viewsonic TD2223 Full HD LED Monitor 1920x1080 5ms Response Time
21.5 Inch Viewsonic TD2223 Full HD LED Monitor 1920x1080 5ms Response Time
Experience stunning visuals with the Viewsonic TD2223 21.5-inch monitor, ideal for both work and play. With Full HD resolution, your content comes to life with vibrant detail and clarity.
Perfect for home offices or entertainment setups, this monitor features a rapid 5 ms response time, ensuring smooth visuals for gaming and video playback. Elevate your viewing experience with this sleek and stylish LED monitor.
- Screen Size: 21.5 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Panel Type: LED
- Response Time: 5 ms
- Color: Black
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | TN |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen technology | Infrared |
| Touch technology | Multi-touch |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Horizontal scan range | 24 - 82 kHz |
| Vertical scan range | 50 - 75 Hz |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Glass thickness | 2 mm |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Ergonomics | |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 22 - 38° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14 kWh |
| Power consumption (typical) | 12.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 14 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply type | AC |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 368718 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 521 mm |
| Depth (with stand) | 101 mm |
| Height (with stand) | 334 mm |
| Weight (with stand) | 4.5 kg |
| Width (without stand) | 521 mm |
| Depth (without stand) | 61 mm |
| Height (without stand) | 318 mm |
| Weight (without stand) | 3.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 580 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 6 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), HDMI, USB Type-A to USB Type-B |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Other features | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Certification | cTUVus, FCC-B, ICES003, Energy Star, EPEAT, CEC, MX-CoC, Mexico Energy, CE, CE EMC, CB, RoHS, ErP, REACH, WEEE, EAC, UkrSEPRO, BSMI, RCM, GEMS, PSE, CCC, China RoHS, China Energy Label, CECP |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |

