Wireless Network Adapter StarTech.com USB150WN1X1W 150Mbps 802.11n/g Compact Mini
Wireless Network Adapter StarTech.com USB150WN1X1W 150Mbps 802.11n/g Compact Mini
Traveling professionals and remote workers require reliable internet connectivity wherever they go. The StarTech.com USB Wireless Network Adapter offers a solution for hassle-free browsing, streaming, and gaming, keeping you connected in any environment.
With wireless speeds reaching up to 150Mbps, this compact adapter is compatible with 802.11n/g standards. Its USB interface simplifies connectivity, making it an ideal choice for users who need portable internet solutions or want to enhance existing home Wi-Fi networks.
- Wireless speed: Up to 150Mbps
- Wireless Standard: 802.11n/g
- Design: Compact Mini for easy transport
- Interface: USB for simple connectivity
- Color: White
Ideal for users in need of portable internet solutions, either for home use or while on the go.
Available stock: 40
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| Network | |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, AES, TKIP, WEP, WPA |
| Full duplex | Yes |
| Maximum operating distance | 300 m |
| Maximum indoor range | 100 m |
| Maximum outdoor range | 300 m |
| Design | |
| Product colour | White |
| Internal | No |
| Chipset | Realtek - RTL8188EUS |
| WPS push button | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 44000 h |
| Certification | CE, FCC |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Depth | 19 mm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 3 g |
| Packaging data | |
| Drivers included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 56 mm |
| Package depth | 85 mm |
| Package height | 6 mm |
| Package weight | 41 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Housing material | Plastic |

