Serial Hub StarTech.com ICUSB234858I 8-Port USB to RS232/RS485/RS422 Metal Housing Din Rail Mountable
Serial Hub StarTech.com ICUSB234858I 8-Port USB to RS232/RS485/RS422 Metal Housing Din Rail Mountable
Industrial environments that require robust connectivity solutions will benefit from the StarTech.com 8-Port Serial Hub Adapter. This device bridges USB and multiple serial connections, facilitating seamless integration for various industrial devices.
Designed with a durable metal housing and an IP30 rating, this adapter is built to withstand challenging conditions. The 15kV ESD protection ensures your equipment remains safe while efficiently supporting USB 2.0 communications for reliable data transmissions.
- Port Count: 8-Port USB to RS232/RS485/RS422 Serial Hub
- Interface: USB 2.0
- Housing: Durable Metal, IP30 Rated
- Mounting: Din Rail Mountable
- Protection: 15kV ESD Protection
- Compatibility: Various Industrial Devices
Ideal for IT administrators and engineers deploying reliable data connections in industrial settings that demand durable and efficient equipment.
Available stock: 4
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 2.0 |
| Hub interfaces | Serial |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ports quantity | 8 |
| RS-232 ports | 8 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Surge protection | Yes |
| LED indicators | Power |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Power plug type | Type M |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 128 mm |
| Depth | 219 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 688 g |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 290 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | ANZ, EU, UK, US |
| Cables included | USB |
| DIN rail kit included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Performance | |
| Data bits | 7, 8 |
| Stop bits | 1, 2 |
| Parity bit | Even, Mark, No, Odd, Space |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 420 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Other features | |
| Chipset | FTDI - FT4232H, Genesys Logic - GL825 |

