USB Hub StarTech HB30A3A1CSFS 4 Port USB-C USB-A SuperSpeed 5Gbps
USB Hub StarTech HB30A3A1CSFS 4 Port USB-C USB-A SuperSpeed 5Gbps
Tech professionals needing enhanced connectivity will find the StarTech 4 Port USB 3.0 Hub essential for seamless device interaction, whether in the office or on the move.
Featuring one USB-C and three USB-A ports, this versatile hub supports SuperSpeed data transfer rates up to 5Gbps, providing flexible options with both USB bus and self-powered modes for your devices.
- Port configuration: 1x USB-C and 3x USB-A ports
- Data transfer speed: Up to 5Gbps
- Power options: USB bus or self-powered
- Design: Portable for easy transport
- Compatibility: USB 3.1/3.2 Gen 1
- Color: Black
- Material: Plastic
- Dimensions: 0.146 m
Ideal for tech enthusiasts and professionals requiring reliable connections for multiple devices across home and office environments.
Available stock: 18
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Cable length | 0.146 m |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | RoHS, CE, FCC, TAA |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 4 A |
| Power plug type | Type B |
| Weight & dimensions | |
| Width | 74 mm |
| Depth | 38 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 39 g |
| Packaging data | |
| Package width | 165 mm |
| Package depth | 49 mm |
| Package height | 131 mm |
| Package weight | 376 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 284 mm |
| Master (outer) case length | 342 mm |
| Master (outer) case height | 302 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |
| Other features | |
| Chipset | Genesys Logic - GL3522 |

