USB Fax Modem StarTech.com USB56KEMH2 56Kbps V.92 USB 2.0
USB Fax Modem StarTech.com USB56KEMH2 56Kbps V.92 USB 2.0
Home offices and remote workers who rely on dial-up connectivity need a dependable modem for sending faxes and accessing the internet. The StarTech.com USB Fax Modem offers reliable performance with a fast connection for your computer or laptop.
With support for V.92 technology, this modem improves efficiency and speed for all your communication needs. The USB to telephone jack interface simplifies setup, making it an excellent choice for configuring fax machines or POS systems quickly.
- Download speed: 56Kbps
- Upload speed: 36.6Kbps
- Fax capability: 14.4Kbps
- USB compatibility: USB 2.0
- Chipset: Conexant CX93010-21Z
Ideal for users managing network fax setups or internet access in home office environments and remote workspaces.
Available stock: 33
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Modem | |
|---|---|
| Modem speed | 56 Kbit/s |
| Interface | USB 2.0 |
| Chipset | Conexant - CX93010-21Z |
| Performance | |
| Supported data transfer rates | 56 Kbps Down, 36.6 Kbps Up, 14.4 Kbps Fax |
| Upstream data rate | 0.036 Mbit/s |
| Downstream data rate | 0.056 Mbit/s |
| Maximum fax transfer rate | 14.4 Kbps |
| Supported protocols | Modem ITU-T V.92 / V.90, V.34, V.32bis, V.32, V.22bis, V.22, V.23, V.21 Bell 212A, Bell 103 Fax V.17, V.29, V.27 Ter, V.21 channel 2 Data V.44, V.42bis, MNP 5 |
| Features | |
| LED indicators | Data |
| Ports & interfaces | |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | - Windows 7, 8, 8.1, 10 - Windows Server 2008 R2, 2012 R2, 2016, 2019 - Mac OS 10.9 to 10.10 - Linux kernel 3.16 to 4.4 LTS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS, CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, Trade Agreements Act (TAA) |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH, TAA |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 28 g |
| Depth | 77 mm |
| Height | 20 mm |
| Width | 27 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | Phone (RJ-11) |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 136 x 163 x 32 mm |
| Package weight | 136 g |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package width | 136 mm |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Master (outer) case length | 730 mm |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case height | 360 mm |

