USB Cable StarTech.com USB2HABMY6 6ft USB A to Mini USB B Black Red
USB Cable StarTech.com USB2HABMY6 6ft USB A to Mini USB B Black Red
External hard drives and other USB devices benefit from stable connections and additional power via the StarTech.com USB Y Cable. At 6 feet, this cable provides flexibility for various deployment setups.
The dual USB A connectors ensure reliable power and data transfer for devices that need it most, making this USB 2.0 cable a solid choice for heavy-duty use.
- Length: 6 ft (1.8 m)
- Connector Type: USB A to Mini USB B
- Design: 2 x USB A male connectors
- USB Standard: USB 2.0
- Color: Black and Red
Ideal for technical professionals needing dependable data and power connectivity across various devices.
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | Mini-USB B |
| Connector 2 | 2 x USB A |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28/24 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black, Red |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 80 g |
| Packaging data | |
| Package width | 107 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 74 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

