USB-C Multiport Adapter StarTech DKT30CHPDW 4K HDMI 60W Power Delivery
USB-C Multiport Adapter StarTech DKT30CHPDW 4K HDMI 60W Power Delivery
Professionals who need a reliable docking solution while traveling will benefit greatly from the StarTech.com DKT30CHPDW USB-C Multiport Adapter. This portable hub transforms your laptop into a powerful workstation, providing essential connectivity on the go.
With 4K HDMI output and 60W power delivery, you can connect multiple devices and charge your laptop simultaneously. This compact adapter streamlines your workspace and enhances productivity, making it ideal for remote work or business travel.
- Video Output: 4K HDMI
- Power Delivery: 60W pass-through charging
- Ethernet Port: Gigabit for stable network access
- USB Ports: 2 x USB-A 3.0 for additional peripherals
- Compatibility: USB-C and USB 3.2 Gen 1
Designed for IT professionals, business travelers, and remote workers who require versatile connectivity options wherever they work.
Available stock: 37
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| DC-in jack | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Product colour | Silver, White |
| UASP support | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Power supply | 60 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 96 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 64 g |
| Packaging data | |
| Package width | 147 mm |
| Package depth | 213 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 193 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 445 mm |
| Master (outer) case height | 316 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Cable length | 0.25 m |
| Chipset | VIA/VLI - VL813, VIA/VLI - VL100, Chrontel - CH7525A, ASIX - AX88179 |

