Fiber Optic Cable StarTech 450FBLCLC5 5m OM4 Multimode LC/UPC
Fiber Optic Cable StarTech 450FBLCLC5 5m OM4 Multimode LC/UPC
Data centers and high-speed network environments require connections that deliver reliable performance and minimal loss. The StarTech.com 5m Multimode Fiber Optic Cable is specifically designed to meet these demands, connecting devices with ease and efficiency.
Supporting 100G connections, this cable minimizes insertion loss to ensure optimal data transfer speeds. Constructed from durable LSZH material, it provides not only functionality but also enhances safety in high-demand settings.
- Length: 5 meters (16.4 feet)
- Connector Type: LC/UPC to LC/UPC
- Fiber Type: OM4 Multimode
- Core Size: 50/125µm
- Performance: Low Insertion Loss for efficient data transfer
Ideal for IT administrators and teams deploying high-bandwidth applications within data centers and enterprise networks.
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 5 m |
| Fibre optic type | OM4 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Aqua colour |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Wavelengths supported | 850 nm |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 74 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 84 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |

