Direct Attach Cable StarTech SFP10GPC2M 10G 2m SFP+ Copper DAC
Direct Attach Cable StarTech SFP10GPC2M 10G 2m SFP+ Copper DAC
High-speed data transmission needs a reliable cable, especially in rack-mounted server environments. The 2-meter StarTech SFP+ Direct Attach Breakout Cable connects your networking equipment with minimal latency and optimal performance.
Designed for 10 GbE connections, this low-power passive transceiver module fits into scenarios where efficiency is crucial. Maximize throughput while ensuring your setup remains scalable and effective.
- Length: 2 meters
- Data Rate: 10 Gbps
- Connector Type: SFP+ to SFP+
- Type: Copper DAC (Direct Attach Copper)
- Compatibility: MSA Uncoded
Optimized for IT teams managing high-speed LANs and large data transfers.
Available stock: 11
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 218 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 4 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 255 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case length | 344 mm |
| Master (outer) case height | 295 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |

