Computer Cooling Fan StarTech 70mm Ball Bearing TX3 3500 RPM Black
Computer Cooling Fan StarTech 70mm Ball Bearing TX3 3500 RPM Black
Gamers and PC builders needing enhanced airflow will benefit from the StarTech 70mm replacement fan. This fan connects easily thanks to its TX3 connector, offering reliable cooling performance for your computer system.
Operating at a remarkable 3500 RPM, this ball bearing fan ensures efficient heat dissipation, significantly improving the stability and longevity of your hardware. Its compact size makes it a perfect fit for various case configurations.
- Size: 70mm
- Type: Ball Bearing Fan
- Connector: TX3
- Speed: 3500 RPM
- Color: Black
Designed for gamers and system builders looking to maintain optimal temperatures in their PC cases.
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 7 cm |
| Rotational speed (max) | 3500 RPM |
| Noise level (high speed) | 34 dB |
| Maximum airflow | 29.58 cfm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Certification | RoHS |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 3.12 W |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.18 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 38 g |
| Package width | 96 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 75 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 65% |
| Dimensions (WxDxH) | 10 x 60 x 60 mm |
| Connector(s) | 1 - TX3 Female |
| Rotational speed | 3500 RPM |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

