USB OTG Host Adapter Right Angle Micro USB 0.127m 0.48Gbit/s Black
USB OTG Host Adapter Right Angle Micro USB 0.127m 0.48Gbit/s Black
Connect your devices effortlessly with the StarTech.com USB OTG Host Adapter, designed for easy file transfers and data connectivity on the go. This compact adapter is perfect for users who need a reliable solution to link smartphones, tablets, or other USB devices.
Whether you're looking to share files or expand your device's capabilities, this right angle adapter provides a convenient connection option that avoids cable clutter. Ideal for both personal and professional use, it supports high-speed data transfer rates to enhance your productivity.
- Length: 0.127 meters
- Connector A: Micro-USB B
- Connector B: USB A
- Supports USB 2.0 up to 0.48 Gbit/s
- Color: Black
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | Micro-USB B |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.127 m |
| Weight | 7 g |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 9 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

