Micro USB OTG Host Adapter 5in Black USB 2.0 0.48 Gbit/s
Micro USB OTG Host Adapter 5in Black USB 2.0 0.48 Gbit/s
Transform your devices with the StarTech.com Micro USB OTG Host Adapter. This cable lets you connect USB peripherals directly to your mobile device, offering an exceptional and versatile solution.
Ideal for users who need to access USB drives or peripherals from their smartphones and tablets, this compact 5-inch adapter is essential for on-the-go productivity, allowing data transfer speeds of up to 0.48 Gbit/s.
- Type: Micro USB to USB OTG Host Adapter
- Length: 5 inches (0.127 m)
- Connector Types: Micro-USB B, USB A
- USB Standard: USB 2.0
- Data Transfer Speed: Up to 0.48 Gbit/s
- Color: Black
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | Micro-USB B |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.127 m |
| Weight | 7 g |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

