Panel Mount USB Cable A to A 1ft 0.3m USB 2.0 Male/Female Connector
Panel Mount USB Cable A to A 1ft 0.3m USB 2.0 Male/Female Connector
Experience seamless connectivity for your devices with the StarTech.com Panel Mount USB Cable. Perfect for situations where a direct USB connection is required, this 1 ft cable offers a straightforward solution for various applications.
Whether you’re setting up a permanent installation or need a simple way to connect devices, this USB cable is an ideal choice. Its panel mount design makes it easy to access, allowing for a clean and organized setup.
- Length: 1 ft (0.3 m)
- Type: USB A to A, Male/Female
- USB Standard: USB 2.0
- Color: Black
Available stock: 160
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector gender | Male/Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/28 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.3 m |
| Weight | 27 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 32 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

