USB 2.0 Charge-and-Sync Cable 0.5m Male/Male Micro-USB Black
USB 2.0 Charge-and-Sync Cable 0.5m Male/Male Micro-USB Black
Enhance your device connectivity with the StarTech.com USB 2.0 Charge-and-Sync Cable. Perfect for quick charging and data transfer, this cable is designed for everyday use.
Whether you're at home or on the go, the 0.5m length makes it ideal for connecting devices in tight spaces without the hassle of excess cable.
- Connector Type: USB A to Micro-USB B
- Length: 0.5 m
- Connector Gender: Male to Male
- Specifications: USB 2.0
- Wire Gauge: 24 AWG
- Design: Left-Angle Micro-USB Connector
- Color: Black
Available stock: 166
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | Micro-USB B |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Weight | 18 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 24 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

