USB 3.0 Data Transfer Cable 2m Male/Male for Mac & Windows
USB 3.0 Data Transfer Cable 2m Male/Male for Mac & Windows
Experience lightning-fast data transfer with the StarTech.com USB 3.0 Data Transfer Cable. This 2-meter cable is perfect for connecting your devices for seamless data sharing.
Ideal for both Mac and Windows users, this USB A to USB A cable supports USB 3.2 Gen 1 technology, allowing for high-speed data transfers up to 5 Gbps. Whether you're working on big files or simply transferring documents, this durable cable will ensure your transfer process is efficient and hassle-free.
- Length: 2 meters (6ft)
- Connector Type: USB A to USB A
- Data Transfer Rate: Up to 5 Gbps
- Compatibility: Mac and Windows
- Color: Black
Available stock: 6
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable jacket material | Plastic |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.8 m |
| Weight | 72 g |
| Dimensions (WxDxH) | 24 x 1800 x 11.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 131 mm |
| Package depth | 163 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 128 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 490 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| LED indicators | Activity, Link |

