USB 3.1 to SATA Hard Drive Adapter 10Gbps UASP 0.5m Black
USB 3.1 to SATA Hard Drive Adapter 10Gbps UASP 0.5m Black
Upgrade your data transfer speeds with the StarTech.com USB 3.1 to SATA Hard Drive Adapter, perfect for connecting your external HDD or SSD to any computer.
This compact adapter allows you to take advantage of USB 3.1 Gen 2 technology, delivering transfer speeds of up to 10Gbps, making it ideal for transferring large files quickly and efficiently.
- USB 3.1 Gen 2 interface for fast data transfer speeds up to 10Gbps
- Supports UASP for enhanced performance
- Compatible with SATA 7+15 pin hard drives
- 0.5 meter cable length for convenient connectivity
- Stylish black finish
Available stock: 68
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 1 | USB 3.1 A |
| Connector 2 | SATA 7+15 pin |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 0.5 m |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Chipset | ASMedia - ASM1351 |
| UASP support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Maximum supported storage capacity | 2 TB |
| Power | |
| USB powered | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Relative humidity | 40 - 50% |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 515 mm |
| Height | 8 mm |
| Weight | 39 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 198 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 52 g |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Master (outer) case width | 435 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 420 mm |

