USB-C Charging Cable 3m 60W Power Delivery StarTech.com
USB-C Charging Cable 3m 60W Power Delivery StarTech.com
Upgrade your charging experience with the StarTech.com USB-C Charging Cable. With a length of 3 meters, this robust USB 2.0 Type-C cable is perfect for high-speed data transfer and efficient charging.
Whether you need to power your laptop or transfer data quickly, this cable is designed to meet your needs seamlessly. Its TPE jacket ensures durability while supporting up to 60W power delivery and 3A charging speed.
- Length: 3m (9.8ft)
- Power Delivery: Up to 60W
- Data Transfer Speed: 0.48 Gbit/s
- Connector Type: USB-C to USB-C (M/M)
- Material: TPE Jacket
- Compatibility: USB 2.0
Available stock: 51
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/30 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Plug and Play | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 2.0 |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Power | |
| Input voltage | 20 V |
| Input current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Cable diameter | 3.5 mm |
| Bend radius (min) | 8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 90 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |

