USB-C to USB-A Cable 4m USB 2.0 Certified Black
USB-C to USB-A Cable 4m USB 2.0 Certified Black
Enhance your connectivity with the StarTech.com USB-C to USB-A Cable. Designed for seamless data transfer, this 4-meter cable allows you to connect your USB-C devices to USB-A ports effortlessly.
Ideal for both home and office use, the USB 2.0 certification ensures reliable performance at data speeds of up to 0.48 Gbit/s. Whether you're charging your devices or transferring files, this durable black cable will meet your connectivity needs with ease.
- Length: 4 meters (13 feet)
- Type: USB-C to USB-A Male Cable
- Standard: USB 2.0 (USB-IF Certified)
- Data Transfer Speed: Up to 0.48 Gbit/s
- Color: Black
Available stock: 44
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 24/26 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 4 m |
| Weight | 148 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 19 mm |
| Package weight | 158 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

