M.2 PCIe 4.0 Removable Drive Bay Panel 64 Gbit/s Black Silver
M.2 PCIe 4.0 Removable Drive Bay Panel 64 Gbit/s Black Silver
Upgrade your storage capability with the StarTech.com M.2 PCIe 4.0 Removable Drive Bay Panel. This innovative product allows you to easily swap out M.2 drives, providing you with the flexibility you need for efficient data management.
Ideal for professionals seeking quick access to data or those who frequently upgrade their storage solutions, this removable drive bay is designed for PCI Express 4.0, ensuring lightning-fast performance and reliable data transfer speeds.
- Compatibility: M.2 PCIe drives
- Transfer speed: 64 Gbit/s
- Color: Black and Silver
- Interface: PCI Express 4.0
- Drive size: 34 mm
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Storage drive tray |
| Product colour | Black, Silver |
| Number of SSDs supported | 1 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 64 Gbit/s |
| LED indicators | Yes |
| RAID support | No |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 34 mm |
| Depth | 124 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 36 g |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 79.2 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Number of lock keys included | 2 pc(s) |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Master (outer) case width | 485 mm |
| Master (outer) case length | 325 mm |
| Master (outer) case height | 270 mm |

