4 Port DisplayPort KVM Switch 4K 60Hz USB Hub Audio Dell HP Lenovo
4 Port DisplayPort KVM Switch 4K 60Hz USB Hub Audio Dell HP Lenovo
Experience seamless control of multiple systems with the StarTech.com 4 Port DisplayPort KVM Switch. This versatile KVM switch allows you to easily connect and switch between up to four computers using a single display, making it ideal for professionals managing multiple devices.
Supporting stunning 4K Ultra HD resolution at 60Hz, this KVM switch ensures crisp visuals and smooth performance. With integrated USB 2.0 hub capabilities and audio support, it provides a comprehensive solution for your workspace.
- 4 Port DisplayPort KVM Switch
- 4K resolution at 60Hz (3840 x 2160 pixels)
- Single display setup for easy device management
- Integrated USB 2.0 hub for added connectivity
- Audio support for enhanced media experience
- TAA Compliant, ideal for government and enterprise use
- Rack mounting capable, 1U form factor
- Power consumption: 18 W
Available stock: 8
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DisplayPort |
| DisplayPorts quantity | 5 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 4 |
| Console ports | 3.5mm headphone, 3.5mm mic, DisplayPort, USB A |
| Console USB ports quantity | 4 |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 5 |
| Number of microphone inputs | 5 |
| DC-in jack | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Data transfer rate (max) | 0.48 Gbit/s |
| Scan interval | 3,8,15,30 s |
| Plug and Play | Yes |
| Daisy chain | No |
| Number of users | 1 user(s) |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 138327 h |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Display | |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| External power adapter | Yes |
| Power plug type | Type M |
| Compatible power plug types | AU, EU, JP, UK, US |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 40% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 131 mm |
| Depth | 220 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 1 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 212 mm |
| Package depth | 409 mm |
| Package height | 87 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Rubber feet | Yes |
| Other features | |
| Audio support | Yes |
| IP control | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Master (outer) case width | 433 mm |
| Master (outer) case length | 545 mm |
| Master (outer) case height | 258 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |

