2 Port HDMI KVM Switch 4K 60Hz Ultra HD Desktop with USB Hub
2 Port HDMI KVM Switch 4K 60Hz Ultra HD Desktop with USB Hub
Effortlessly manage two computers with the StarTech.com 2 Port HDMI KVM Switch, designed for seamless transitions between systems. You can easily toggle between devices using hotkeys, making it an excellent solution for small businesses and home offices alike.
This KVM switch supports crisp 4K Ultra HD resolution at 60Hz, ensuring vibrant visuals for your applications. It comes equipped with a USB 3.0 hub for fast data transfers and additional USB 2.0 ports for connecting peripherals, while the sleek design fits effortlessly into your workspace.
- Supports up to 3840 x 2160 pixels (4K Ultra HD)
- Hotkey switching for easy control between systems
- 2 Port HDMI 2.0 connectivity
- Includes a 2 Port USB 3.0 hub (5Gbps) and 4x USB 2.0 HID
- Rack mounting capabilities
- Power consumption: 36 W
- Color: Black
Available stock: 6
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of computers controlled | 1 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 2 |
| Console ports | 3.5mm headphone, HDMI, USB A |
| Console USB ports quantity | 4 |
| USB hub | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 2 |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 3 |
| DC-in jack | Yes |
| Performance | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| HDCP | Yes |
| Daisy chain | No |
| Number of users | 1 user(s) |
| Chipset | Genesys Logic - GL3523 |
| Audio channels | 7.1 |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Yes |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 143000 h |
| Certification | CE, RoHS, FCC |
| Display | |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | No |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| External power adapter | Yes |
| Power plug type | Type M |
| Compatible power plug types | EU, JP, UK, US |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 640 g |
| Packaging data | |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 91 mm |
| Package weight | 147 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| IP control | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Master (outer) case width | 397 mm |
| Master (outer) case length | 265 mm |
| Master (outer) case height | 305 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |

