2-Port KVM Switch Dual VGA USB 2.0 Full HD 1920x1200
2-Port KVM Switch Dual VGA USB 2.0 Full HD 1920x1200
Effortlessly control two computers with the StarTech.com 2-Port KVM Switch. You can easily switch between systems without hassle, making it ideal for multitasking and saving space.
This KVM switch supports dual VGA connections and Full HD resolution, allowing you to maintain sharp visuals on your monitors while managing multiple devices from one set of peripherals.
- 2-port KVM switch
- Dual VGA support
- USB 2.0 connectivity
- Resolution up to 1920 x 1200 pixels
- Power consumption: 18 W
- Color: Black
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | VGA |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 6 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 2 |
| Console ports | 3.5mm headphone, USB A, VGA (D-Sub) |
| Console USB ports quantity | 4 |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 2 |
| Number of microphone inputs | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Performance | |
| HD type | Full HD |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Daisy chain | No |
| Number of users | 1 user(s) |
| Design | |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 72000 h |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output current | 1.5 A |
| Power consumption (typical) | 18 W |
| Power plug type | Type M |
| Compatible power plug types | AU, EU, UK, US |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 104 mm |
| Depth | 159 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 768 g |
| Packaging data | |
| Package width | 241 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package height | 92 mm |
| Package weight | 1.2 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| Audio support | Yes |
| IP control | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |

