2 Port Dual Monitor HDMI KVM Switch 4K 60Hz Ultra HD with USB Hub
2 Port Dual Monitor HDMI KVM Switch 4K 60Hz Ultra HD with USB Hub
Streamline your workspace with the StarTech.com 2 Port Dual Monitor HDMI KVM Switch. This versatile device allows you to control two computers using a single set of keyboard, monitor, and mouse, saving you valuable desk space and reducing clutter.
Ideal for professionals and gamers alike, this KVM switch supports up to 4K Ultra HD resolution at 60Hz, ensuring crisp and vibrant visuals. The built-in USB hub offers convenient connectivity for devices, making it perfect for multitasking and efficient workflows.
- Supports dual monitors with HDMI output at 4K 60Hz
- USB 3.0 hub (5Gbps) and 4x USB 2.0 HID ports
- Hotkey switching for easy toggling between computers
- Power consumption: 36 W
- Compliant with TAA standards
- Color: Black
Available stock: 18
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| HDMI ports quantity | 6 |
| HDMI version | 2.0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 2 |
| Console ports | 3.5mm headphone, HDMI, USB A |
| Console USB ports quantity | 4 |
| USB hub | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 2 |
| USB connector type | Mini-USB B, USB Type-A, USB Type-B |
| Audio connections | Yes |
| Headphone outputs | 3 |
| Performance | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Data transfer rate (max) | 5 Gbit/s |
| Scan interval | 3,8,15,30 s |
| HDCP | Yes |
| Daisy chain | No |
| Number of users | 1 user(s) |
| Chipset | Genesys Logic - GL3523 |
| Audio channels | 7.1 |
| Design | |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| LED indicators | Yes |
| Push button | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 156000 h |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Display | |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | No |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 1 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 3 A |
| Power consumption (typical) | 36 W |
| External power adapter | Yes |
| Power plug type | Type M |
| Compatible power plug types | AU, EU, JP, UK, US |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 58 mm |
| Weight | 779 g |
| Packaging data | |
| Package width | 238 mm |
| Package depth | 189 mm |
| Package height | 91 mm |
| Package weight | 147 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Rubber feet | Yes |
| Other features | |
| Audio support | Yes |
| IP control | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Master (outer) case width | 397 mm |
| Master (outer) case length | 315 mm |
| Master (outer) case height | 277 mm |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |

