KVM Switch 2 Port DisplayPort 4K 60Hz Ultra HD USB Compact
KVM Switch 2 Port DisplayPort 4K 60Hz Ultra HD USB Compact
Effortlessly manage two computers with the StarTech.com 2 Port DisplayPort KVM Switch. Ideal for users who require seamless control across multiple devices, this KVM switch is perfect for your desktop setup.
With support for 4K Ultra HD at 60Hz, experience stunning visuals across your displays. It's bus-powered for convenience and includes 4ft cables, making installation a breeze. Compatible with MacBook and ThinkPad, this compact switch is a solution for professionals who demand clarity and efficiency.
- 2 Port DisplayPort KVM switch
- 4K resolution at 3840 x 2160 pixels
- 60Hz refresh rate for smooth visuals
- Bus powered for easy connectivity
- Includes 4ft cables for immediate use
- Compatible with MacBook and ThinkPad
Available stock: 21
-
Estimated delivery: May 31 - Jun 04
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of computers controlled | 1 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DisplayPort |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Console ports | USB A |
| Console USB ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Audio connections | Yes |
| Console port | DisplayPort |
| Performance | |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Scan interval | 10,20,30,40,50,60 s |
| Daisy chain | No |
| Audio channels | 2.0 |
| Design | |
| Rack mounting | No |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Cable length | 1.2 m |
| LED indicators | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1012884 h |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Display | |
| Built-in display | No |
| On Screen Display (OSD) | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Sustainability | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 82.2 mm |
| Depth | 97 mm |
| Height | 9 mm |
| Weight | 350 g |
| Packaging data | |
| Package width | 60 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 160 mm |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Other features | |
| IP control | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176200 |
| Master (outer) case width | 440 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 345 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |

